Total-, hoved- og storentreprenører og typehusfirmaer

Total- og hovedentreprenører skal ved afleveringen af byggeri fremvise, at en løbende styring af byggeriet er udført iht. projektmaterialet og fagligt korrekt. Et styret tilsyn af fokus og risiko-områder. Der er behov for en tidlig indsats i byggeriet for at sikre sig at opdage evt. risiko-områder, der skal styres inden afleveringen af bygningen.


KS-konsulenten kan være behjælpelig med et KS-fokus allerede ved projektgennemgangsmøder med fagentreprenører, fx månedligt under byggeriets udførelse og i fasen op til afleveringen.

  • Granskning af udbudskontrolplaner
  • Granskning af indleveret KS fra underentreprenører
  • Samling og opsætning af KS til aflevering ved bygherre
  • Samling og opsætning af DV til bygherre
  • Samling og opsætning af beboer-håndbøger

Total- og hovedentreprenører skal ved afleveringen af byggeri fremvise, at en løbende styring af byggeriet er udført iht. projektmaterialet og fagligt korrekt. Et styret tilsyn af fokus og risiko-områder. Der er behov for en tidlig indsats i byggeriet for at sikre sig at opdage evt. risiko-områder, der skal styres inden afleveringen af bygningen.


KS-konsulenten kan være behjælpelig med et KS-fokus allerede ved projektgennemgangsmøder med fagentreprenører, fx månedligt under byggeriets udførelse og i fasen op til afleveringen.

  • Granskning af udbudskontrolplaner
  • Granskning af indleveret KS fra underentreprenører
  • Samling og opsætning af KS til aflevering ved bygherre
  • Samling og opsætning af DV til bygherre
  • Samling og opsætning af beboer-håndbøger
KS-konsulenten_nybyggeri_storentreprenoer